SON DAKİKA
Hava Durumu

Çiftçilerimizi tüccarlar değil devlet yönetmeli

Yazının Giriş Tarihi: 05.07.2021 22:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.07.2021 22:53

Çilek ve kiraz mevsimi açıldı. İlk yerli kirazlar sofralarımızı süslerken, sofralarımızı ve damağımızı da tatlandırdı. Pazar tezgahlarında o muhteşem kiraz ve çilekler yerini aldı.

Bu sütunlarda Bursa’nın doğa harikası büyüleyen ve muhteşem havasıyla, tarımıyla ve hayvancılığıyla bilinen Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Orhaneli ilçelerimize yer vermeye devam edeceğiz.

Dağ yöremizin kış aylarında köylerde nerede kimse kalmıyor.2 yıl hariç malum COVID-19 ( Koronavirüs’ten) dolayı bu akın Bursa’ya doğru durdu.

Çiftçilerimiz yazdan kasım ayına kadar doğup büyüdükleri köylerine giderek çilek, kiraz ve ceviz yetiştirmek için büyük bir gayretle çalışmaya başlıyor, öğrenci evlatlarına veya evlenecek çocuklarına destek olabilmek için canla başla çalışıyor,

Hedefleri aile ekonomisine katkı koyabilmek…

Gelelim asıl konunun özüne

Geçen yıllara oranlarla baktığımızda çilek ve kirazın fiyatları yerinde sayıyor. Aldığım bilgiler doğrultusunda 2020 yılında kiraz ve çileğin kilogram fiyatı 4 ile 10 lira arasındaydı. 2021 fiyatlarına baktığımda ise aynı ürünlerin kilogram fiyatı 5 ile 10 lira arasında değişiyor.
Temmuz ayı içerisinde fiyatlarda herhangi bir değişim olup olmayacağını göreceğiz birlikte…

Tüccarlar ise yine işbaşında,

Bir yıl üzerilerine titreyerek çocukları gibi baktığı kiraz ve çileklerin işçiliğini, mazotunu ve gübresini zamlarla birlikte cebinden zorlukla ödeyen çiftçi yalnız bırakılmamalı. Bu uygulamaya kesinlikle önlem alınmalı.
Bursa milletvekillerine, Bursa Valisi Yakup Canbolat’a, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a, ilçe belediye başkanlarına ve kaymakamlarına büyük görev düşüyor,

Artık tüccarları ortadan kaldırın, gerek kooperatifleşme yoluyla, gerekse belediyenin BESAŞ gibi işletme tesisleri kurularak alım garantisi altında doğal ürünleri vatandaşlarla buluştururken, çiftçilerimize de büyük destek sağlanarak tarıma teşvik artırılır diye düşünüyorum.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma desteklerini takip ediyor ve başarılı buluyorum. Yapılamayacak bir iş değil umarım en kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Çiftçilerimiz tüccarların gücü ve sözüyle değil, devletin gücüyle yönetilmeli düşüncesindeyim.

Esen kalın

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.