SON DAKİKA
Hava Durumu

İndirimli satışta tüketicinin korunması (2)

Yazının Giriş Tarihi: 23.02.2022 18:02
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.02.2022 18:02

Ülke olarak yeni tip koronavirüsle tanışmamız ve mücadele etmemizin 713. günü; yani 1 yıl 11 ay 11 gün...

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ‘İndirimli satışlarda tüketicilerin korunmasına yönelik yeni tedbirler’ ile ilgili bilgilendirmeyi vermeye devam edelim.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler şöyledir:

Finansal hizmetlere ilişkin reklamlarda şeffaflık

Kredi ile satışa sunulan mal veya hizmete ilişkin reklamlarda, tüketicilerin daha net ve şeffaf biçimde bilgilenmesini sağlamak amacıyla Yönetmelikte değişiklik yapılmıştır.

Buna göre bu reklamlarda kredinin vadesi, faiz oranı, kredinin tüketiciye toplam maliyetinin aylık ve yıllık yüzde değeri ve geri ödeme koşulları gibi hususlara reklamın yayımlandığı alanda ya da bir bağlantı veya uyarı işareti ile tüketicilerin yönlendirilerek ayrıntılı bilgi alabileceği bir internet sitesinde veya açılır ekranda yer verilmesi sağlanmıştır.

Sıralama uygulamaları yasal altyapıya kavuşturuldu

Bir mal veya hizmet satın almadan önce tüketicilerce internet üzerinden yapılan aramalarda, sıralamaya ilişkin herhangi bir bilginin yer almadığı ve sıralamaların en üstünde yer alan satıcı/fiyat ve benzeri bilgilerin tüketiciler tarafından “en iyi sonuç” olarak algılandığı göz önüne alınarak Yönetmelikte düzenleme yapılmıştır.

Sıralama içeren reklamlarda tüketicilerin özellikle, yapılan sıralamanın hangi ölçütler kullanılarak oluşturulduğu ve arama sayfasında görünen önerilerin sıralamada yer alan firmalardan ücret alınarak yapılıp yapılmadığı ve dolayısıyla bir reklam olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmaları önem taşımaktadır.

Yönetmeliğe eklenen hükümlere göre, bir arama sorgusuna yanıt olarak tüketiciye sunulan sıralamayı belirleyen ana ölçütler hakkında tüketicilerin bilgilendirilmesi zorunlu olmuştur. Ayrıca yapılan sıralamanın, sıralamada yer alan satıcı veya sağlayıcılardan ücret alınarak yapıldığı durumlarda bu bilginin “reklam” ibaresi kullanılarak açıkça belirtilmesi sağlanmıştır.

Bu sayede tüketicilerin, yapılan sıralamanın reklam veya sponsorluk ve benzeri anlaşmalara dayanılarak yapılıp yapılmadığı, fiyat, mesafe, tüketici puanı veya farklı kombinasyonlara göre sıralanıp sıralanmadığı konusunda maksimum bilgiye ulaşmaları mümkün kılınmıştır.

Tüketici değerlendirmelerine ilişkin kurallar

Tüketicilerin satın alma kararını etkileyen en büyük bileşenlerden birini, bir mal veya hizmet veya satıcı ve sağlayıcı hakkında farklı tüketicilerce yapılan değerlendirmeler oluşturmaktadır. Bir platformda veya internet sitesinde yayınlanan tüketici değerlendirmelerinin diğer tüketicilerin satın alma kararı üzerindeki etkisi göz önüne alınarak yapılan değerlendirmelerin aldatıcı ve yanıltıcı olmamasını sağlamak üzere Yönetmelikte düzenleme yapılmıştır.

Sahte tüketici değerlendirmelerinin yayınlanması yasaklanmakta, değerlendirmelerin olumlu-olumsuz ayrımı yapılmadan yayınlanması gerektiği hüküm altına alınmakta ve tüketici yorumlarına erişim sağlayanlara bu yorumların o mal veya hizmeti satın alan tüketicilerce yapılıp yapılmadığını kontrol etme ve buna ilişkin tüketicilere bilgi verme yükümlülüğü getirilmektedir.

Yapılan değişiklikle indirimli satışlarda tüketicilerin korunması için alınan tedbirler önem arz etmektedir.

İndirimli satışlarda her daim dikkatli olmayı elden bırakmayınız.

Zaruri ihtiyaç olmayan ürün ve hizmeti almamak yararınıza olacaktır.

Aldatıcı reklamlara karşı çok dikkatli olunuz.

Size gelen her SMS’e itibar etmeyiniz.

Soru ve sorunlarınız için ‘Alo 175 Tüketici Hattı’ndan bilgi edinebilirsiniz...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.