SON DAKİKA
Hava Durumu

Aşure gününün fazileti

Yazının Giriş Tarihi: 28.07.2023 13:57
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.07.2023 13:57

Muharrem ayının onuncu günü olan 28 Temmuz 2023 Cuma-10 Muharrem 1445 Aşure Günüdür.

Aşure gününü içerisinde barındıran Muharrem ayı, İslam tarihinde olduğu gibi, insanlık tarihinde de önemli bir yeri vardır

Hicri 10 Muharrem 61 tarihi; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) torunu Hz. Hüseyin efendimizin ve çoğu Ehl-i Beyt mensubu 70’den fazla insanın, siyasi ihtiraslar uğruna, Kerbela’da şehid edildiği kapkara bir zaman dilimidir. Bütün Müslümanların unutamayacakları büyük ve eşsiz bir acının tarihidir.

Peygamberimiz’in (sas) “Cennet çocuklarının efendisi” diye övdüğü Hz. Hüseyin efendimizin, bu katliam karşısındaki asil duruşu ve haksızlıklar karşısındaki onurlu mücadelesi de asla unutulamaz. Bunun yanında, Hz. Hüseyin efendimize ve arkadaşlarına zulmedenler, haksızlık yapanlar da dün olduğu gibi vicdanlarda mahkum edilmiştir.

Kerbela’da yaşanan bu zulüm sonucunda, Muharrem ayı hüzün ayı haline gelmiştir. Anıldıkça gözler yaşarmış, yürekler dağlanmıştır. Asırlar geçse bile bugün anıldığında, içimiz kan ağlamakta, o günkü acı hala içimizde hissedilmektedir.

Ne acıdır ki; günümüzde de geçmişten ders alınmadan, aynı hatalar işlenmeye devam etmektedir. Merhum Mehmet Akif’in;

"Tarih"i  "tekerrür"  diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?

dizelerinde belirttiği gibi ibret alınmadığı görülmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, zulüm, kan ve gözyaşı artarak devam etmektedir.

Aşure; birlikteliğin, sevginin kardeşliğin paylaşmanın, yardımlaşmanın ve dayanışmanın göstergesi, bolluk, şükür, bereket ihsan ve keremin bollaştığı bir aydır

Cenâb-ı Hak, bu mübarek günde on peygamberine on büyük ihsanda bulunmuştur.

Hz. Adem (A.S.)’ın tevbesi bu gün kabul edilmiştir.

Hz. Nûh (A.S.)’ın gemisi bu günde, Cudî dağının üzerine, karaya oturmuştur.

Hz. İbrahim (A.S.) bu günde dünyaya gelmiştir.

Hz. Yakub (A.S.)’ın gözleri aşûre günü tekrar görmeye başladı.

Hz. Yunus (A.S.) balığın karnından bugün kurtulmuştur.

Hz. Yusuf (A.S.) kuyudan aşûre günü çıkarılmıştır.

Cenab-ı Hak, Musa (A.S.)’a aşûre gününde mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ve askerlerini sulara boğmuştur.

Hz. Davud (A.S.)’ın tevbesi bu gün kabul buyrulmuştur.

Hz. İsa (A.S.) aşûre günü doğmuş ve o günde de göklere kaldırılmıştır.

Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin tasavvur edilebilen gelmiş geçmiş bütün günahları aşûre gününde afv edilmiştir bütün dinlerde ve İslam dininde önemli bir yere sahiptir

Hz peygamber s.a.v muharremin onuncu günü hem kendisi oruç tutmuş hem de o gün oruç tutmalarını ashâbına tavsiye etmiştir.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e aşûre günü tutulan orucun kıymeti soruldu; o da: "Geçmiş bir senenin günahlarına kefâret olur" buyurdu.

Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah'ın ayı muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır."buyurarak bizlere oruç tutmayı ibadetle meşgul olmayı tavsiye etmiştir

Milletimiz, geçmişten günümüze aşure yapma ve dağıtma geleneğini aksatmadan sürdürmekte ve gelecek nesillere aktarmaktadır. Aşurenin içerisinde bulunan farklı lezzetlerin, ortaklaşarak güzel bir tat haline gelmesi önemli bir mesajdır.

Aşure, sadece yiyecek anlamında farklı lezzetlerin buluşması değil, değişik düşüncelerin, farklılıklarla ve kardeşlikle bir olabilmesinin temsilidir.

 Sevgili Peygamberimiz’in (sas) “Ey Allah’ın kulları! Kardeş olun” emrine uyarak kardeşlik hukukumuzu güçlendirmeliyiz

Yüce Allah’ın (cc) Kur’an-ı Kerim’de “Müminler ancak kardeştirler.” buyruğunu hatırdan çıkarmadan, milletimizi ve İslam alemini bölmeye, parçalamaya, çalışanlara  fırsat vermeyelim. Birlikte rahmet ayrılıkta azap olduğunu unutmayalım

Aşure günü, bizlere Kerbela acısını hatırlattığı gibi, ders almamızı ve kötülüklere fırsat vermememizi de öğretmektedir. Özellikle, Müslüman nüfuslarının çoğunlukta olduğu coğrafyada, yeni Kerbela hadiselerine fırsat olabilecek tutum ve davranışların önüne geçilmelidir.

Aşure günü,  sevgi, saygı ve hoşgörünün hakim kılınmasına başlangıç olmalıdır.

Aşure günü vesilesiyle; başta cennet çocuklarının efendisi Hz.Hüseyin ve Kerbela şehitleri ile kıymetli canlarını bir an bile düşünmeden feda eden bütün şehitlerimizi rahmet, şükran ve dualarla anıyorum.

Ülkemiz başta olmak üzere, , İslam alemi ve insanlığın huzur içerisinde yaşamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.